آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی ، امکان مشاهده و بررسی قسمت های داخلی معده را فراهم می کند. این بررسی با استفاده از ابزار نرم و انعطاف پذیری به نام آندوسکوپ و دوربین متصل به آن انجام می شود. تصاویر گرفته شده با دوریین بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود . سپس پزشک به آنالیز و بررسی بیشتر می پردازد.

دلایل انجام آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده ، به دلیل بررسی قسمت های فوقانی سیستم گوارش از جمله، مری ، معده و ابتدای روده کوچک انجام می شود. دلایل انجام آندوسکوپی معده عبارت است از:

    • بررسی علائم و نشانه ها. آندوسکوپی به تعیین علت بروز علائمی مانند تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، مشکل در بلع و خونریزی معده کمک می کند.

 دکتر امیر سعید صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد ، دارای بورد تخصصی بیماری های داخلی ، رتبه برتر بورد فوق تخصص گوارش و کبد کشوری و عضو انجمن گوارش و کبد ایران می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور انجام آندوسکوپی معده ، از طریق زیر با دکتر صادقی ارتباط برقرار کنید :

شماره تماس: 02188681047   –    02188570048

اینستاگرام

  • تشخیص. پزشک از آندوسکوپی برای جمع آوری نمونه از بافت برای تشخیص بیماری ها و شرایطی مانند آنمی (کم خونی)، خونریزی، التهاب، اسهال و سرطان های سیستم گوارشی استفاده می کند.
  • درمان. از آندوسکوپی معده در درمان مشکلاتی مانند رفع تنگی مری و یا برداشت پولیپ استفاده می شود.

در برخی موارد، آندوسکوپی معده همزمان با سایر روش ها مانند اولتراسوند نیز انجام می شود. پروب اولتراسوند به آندوسکوپ متصل و تصاویری از دیواره مری و معده به دست می آید. اولتراسوند آندوسکوپیک امکان تهیه تصاویر از قسمت هایی که دسترسی به آن ها سخت است را نیز فراهم می کند، مناطقی مانند پانکراس.

آندوسکوپی

آندوسکوپی

برخی آندوسکوپ ها مجهز به تکنولوژی هستند که در آن ها با استفاده از نورهای مخصوص، پزشک قادر به تشخیص برخی شرایط پیش سرطانی مانند مری باروت نیز می باشد.

آمادگی و اقدامات قبل از انجام آندوسکوپی معده

پیش از انجام آندوسکوپی، تمامی اطلاعات و اقدامات لازم، از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار می گیرد. برخی از این اقدامات به شرح زیر می باشد:

فرد نباید هشت ساعت قبل از آندوسکوپی، چیزی بخورد و بیاشامد و معده بایستی کاملا خالی باشد.

مصرف هر گونه دارو و مکمل بایستی به پزشک اطلاع داده شود. مصرف برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون، از چند روز قبل بایستی قطع شود، چرا که این قبیل داروها احتمال خونریزی حین آندوسکوپی را افزایش می دهند.

در صورت ابتلا به برخی بیماری ها مانند دیابت، بیماری های قلبی و فشار خون بالا، داروهای خاصی از سوی پزشک برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

روند انجام آندوسکوپی معده

جهت انجام آندوسکوپی معده ، بیمار بر روی پهلو و یا به پشت دراز می کشد. مواردی مانند تنفس، فشار خون و ضربان قلب بررسی می شود. در همین زمان ، داروی مسکن از راه وریدی تزریق می شود تا بیمار دردی را حین انجام تست احساس نکند.

اسپری بی حس کننده به دهان زده خواهد شد تا گلو بی حس و آماده وارد شدن آندوسکوپ شود. ممکن است بیمار متوجه فشار در گلوی خود شود اما دردی حس نخواهد شد و مشکلی در تنفس بیمار نیز ایجاد نمی شود.

اقدامات و مراقبت های بعد از آندوسکوپی معده

بعد از مرخص شدن از بیمارستان و یا کلینیک، ممکن است علائمی مانند نفخ و یا احساس ناراحتی و فشار در گلو، فرد را آزار دهد. البته این علائم به مرور زمان بهبود می یابند، اما در صورت عدم بهبود، بهتر است به پزشک مراجعه شود.

روز بعد از آندوسکوپی معده، بهتر است استراحت کنید. بعد از رفع اثر داروی بی حسی، فرد کاملا هوشیار خواهد بود و قادر به انجام کارهای روتین خود می باشد.

نتایج آندوسکوپی معده

تفسیر نتایج آندوسکوپی بر اساس مشکل و علت اصلی انجام این تست، صورت می گیرد. به عنوان مثال، ممکن است علت انجام آندوسکوپی بررسی زخم باشد. در مواردی که نمونه برداری و بیوپسی نیز انجام شود، معمولا چند روزی طول می کشد تا نتایج آماده شود.

توضیحات دکتر سعید صادقی فوق تخصص گوارش و کبد درباره ی آندوسکوپی 

همانطور که می دانید آندوسکوپی یعنی بررسی دستگاه گوارش ، از حلق تا معده و روده ( روده ی بزرگ و مقعد). برای انجام آندوسکوپی دو دستگاه نیاز می باشد که عبارتند از:

1- دستگاه آندوسکوپی فوقانی ( آندوسکوپ ) که شرایط قسمت فوقانی دستگاه گوارش و نواحی حلق ، مری ، معده و دوازدهه ، را مورد بررسی قرار می دهد.

از طریق آندوسکوپ می توان با دید گسترده و بزرگنمایی بیشتر شرایط داخلی دستگاه گوارش و ساختمان آن را مورد بررسی قرار دارد.

2- کولونوسکوپ ، برای بررسی روده ی بزرگ و قسمت تحتانی دستگاه گوارش ،  مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انجام این بررسی گاها لازم است تا فرد بیهوش شود که برای این کار ، متخصصین بیهوشی بیمار را در حالت بیهوشی سطحی قرار می دهند. با انجام این کار بیمار بدون هیچ احساس نامطلوبی مورد معاینه و بررسی قرار می گیرد و عارضه ای را متحمل نمی گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *